wtorek, 28 kwietnia 2015

Nowi

Kiedy zimą zawędrowałam nad Żurawi Staw przeczuwałam, że wiosną, latem a nawet jesienią będą tam na mnie czekały różne niespodzianki, ale to, co sie dzieje wiosną, że na takim małym śródleśnym jeziorku może być takie bogactwo, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Każda wyprawa kończy się obserwacją czegoś nowego, dla mnie nowego. Pierwszy raz świadomie oglądałam gągoły, cyraneczki, a o tym, że istnieje taka kaczka jak rożeniec nie miałam pojęcia. Dziś krótki wypad zaowocował obserwacją budujących gniazdo perkozków, ale o tym będzie oddzielny post. 


A dzisiaj zdarzyło się coś, co pewnie żyjącym na Żurawim Stawie stworzeniom nie było obce, a jednak zmąciło toczące się we względnym spokoju życie. Nagle wszystkie ptaki zaczęły bardzo głośno gadać, każdy w swoim języku, ale każdy to samo

- Uwaga, uważajmy, leci, będzie niebezpiecznie, trzeba uważać, ratujmy się.

A po chwili to delikatne kwakanie przerodziło się w cos w rodzaju zbiorowego krzyku

- Czego tu chcesz, wynocha, precz, precz, precz, ratunku.

I do tego dołączył chór żab. Pomyślałam, że jakimś cudem nad staw dostała sie koszmarnie wielka wycieczka podglądaczy ptaków, gdy nagle i ja zobaczyłam, kto jest powodem owego zamieszania. Staw okrążył (dziękuję Krzysiu!) myszołów. Zlustrował sytuację z góry, po czym przysiadł na sterczącej ze stawu brzozie. Nie mogłam zrobić zdjęcia, bo AF szalał na gałęziach i dopiero, kiedy zmieniłam obiektyw udało się tylko tyle, bo myszołów poderwał się i odleciał. 


A kiedy już odleciał pomyślałam, że w tym całym wrzasku czegoś mi brakowało i w tym samym momencie usłyszałam krzyk żurawia. Wyglądało to tak jakby pani żurawka umęczona wysiadywaniem i może z wiekiem przygłucha, zdrzemnęła się i obudziła jak już było po wszystkim. Dla mnie najważniejszym efektem wizyty myszołowa, a może i czegoś innego było pojawienie się na środku stawu pary, której do tej pory nie widziałam.To krakwy, nowi mieszkańcy Żurawiego Stawu. Mogłam ich nie widzieć, bo może polubiły akurat drugą strony stawu. Mogłam też je z daleka widzieć i brać za brązowawe samiczki krzyżówki czy cyranki, a może dopiero teraz przyleciały z zimowisk. Dodaję krakwy do listy obecności i mam nadzieję, że to nie koniec.


8 komentarzy:

 1. Stawek jest niezwykle bogaty w zdarzenia...wcale sie nie dziwie, ze dziala na Ciebie jak magnes. Jeszcze raz powtarzam..uwiebiam takie opowiesci. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, jest rzeczywiście jak magnes, aż żal do domu wracać, to tak jaby wyjść z kina w połowie świetnego filmu.

   Usuń
 2. Pani Grażyno będę konkretny i zadam 3 pytania. Jaki jest koszt wynajmu tej czatowni? Dlaczego w euro? Czy cena podlega negocjacjom?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czatownia nie nadaje sie do wynajęcia, bo bym ze wstydu bym umarła, że coś takiego wynajmuję. Z drugiej strony samo miejsce jest bezcenne, co wyczerpuje odpowiedź na pyt.2 i 3. Jak już się nasycę oglądaniem tych cudeniek, zdradzę Panu tajemnicę.

   Usuń
 3. Bagienny mnie uprzedził! Też mam chrapkę na wizytę nad stawem. Tyle ciekawego się tam dzieje, że żal nie zobaczyć. I pięknie Pani o tym opowiada - lubię czytać :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maruny, to przedziwna okolica, nie dość, że nad domem latają brodżce samotniki (że w moim przydomowym stawie sie stołują, nie wspomnę) to jeszcze gniazdują w krowim bagienku tuż za drogą. Właśnie z tamtąd wróciłam i okazuje się, że po stawku pływa kaczka gągoła. A Żurawi Staw na razie zostanie moją tajemnicą. Jak to kiedyś napisał Leśny, zakochałam się i jestem zazdrosna, więc musicie Państwo jeszcze trochę poczekać.

   Usuń
 4. no nic, wypada tylko powiedzieć, że czekamy na ... marabuty! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież te wszystkie ptaki i to w większej liczbie są na polderze w Kwiecewie, więc to nic takiego, a Ty zaraz marabuty. Lelka słyszę, ale nie obiecuję, bo jak sie sypną liście to jeśli chodzi o mnie, to będzie po ptakach. Swoją drogą ciekawi mnie czy na tych Twoich leśnych oczkach nic nie ma, czy też celowo o nich nie piszesz żeby je mieć tylko dla siebie.

   Usuń