czwartek, 21 kwietnia 2016

Poranek i wieczór

Taki czysty świt jak dziś rzadko się ostatnio zdarza, więc zmobilizowałam się i poszłam nad Żurawi Staw. -2 stopnie i wschodzące słonce zrobiły swoje i przez dobre 40 minut było bardzo artystycznie. W cieniu na starym pniu, niemal niewidoczne siedziały krakwy i cyraneczki, we mgłach ukazywały się krzyżówki, perkozek i łabędzie. 
Zmęczona nieustannym wypatrywaniem właściwie przegapiłam przylot czapli białej. I nie dość, że usiadła za wierzbą to po chwili zabrała się z powrotem.


Kaczki dla rozgrzewki trochę poszalały, co wzbudziło zainteresowanie kruka, a potem zajrzała do mnie na chwile zięba i krótko, ale treściwie podsumowała,
- co? Pięknie, ale nudno.


- Nudno nie, ale zimno. Na to siedzący obok na świerku pierwiosnek zauważył,
- to może daj sobie spokój i wpadnij wieczorem.


Wpadłam i mimo, że jelenie nie przechodziły, a to właśnie mi się marzyło, miło było popatrzeć na to, co się działo. W łabędzim gnieździe ciągle jeszcze nie ma jaj. 


Za to okazało się, że stara żurawka siedzi na gnieździe w trzcinach. Nadleciał pan mąż, ona kazała mu chwile popilnować gniazda, mrucząc przeszła się brzegiem, trochę podjadła i lotem błyskawicy wróciła w trzciny. Jak już się usadowiła, on odleciał, bo do zachodu słońca było jeszcze trochę. 


Krakwy i cyraneczki, które wcześniej żerowały po wschodniej stronie stawu, przeniosły się na moja stronę. 


Jednak cyraneczki czymś podenerwowane szybko zrezygnowały i popłynęły w stronę żeremia, a krakwy zabrały się za jedzenie. 

Pracowicie zbierały coś z powierzchni wody siorbiąc i mlaskając i to wywołało złość, e tam złość, wściekłość perkozka. Napuszyło się to maleństwo, nadęło pierś i groźnym spojrzeniem oraz „godnościom osobistom” zmusiło kaczora krakwy do ucieczki.Odpłynąwszy w te pędy, udawał potem, że nic się nie stało. 


Kaczka patrzyła na to wszystko zdumiona. 


Perkozek niezbyt długo cieszył się zwycięstwem, bo siedzący gdzieś na brzegu brodziec zaczął krzyczeć, że nadlatuje bielik.  Wszyscy trochę na oślep zaczęli płynąć pod drzewa by schronić się przed niebezpieczeństwem. 


Jeden kaczor przechyliwszy głowę, zobaczył agresora, nie wytrzymał psychicznie, zawrócił i poderwał się do lotu. 


Bielik jednak nie usiadł, przestał wołać i pewnie też odleciał. Na stawie zrobiło się pusto. No, nie do końca, na środku ktoś pływał. 


Ach tak, to on, wspaniały, nieustraszony, malutki perkozek. Odwrócił się w moją stronę i powiedział,

- od dzisiaj mów mi Czak, Noris Czak.


18 komentarzy:

 1. Drugie od góry... chciałabym mieć u siebie w pokoju na ścianie. Cudo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcesz RAWA? Mgły mają to coś w sobie, zwłaszcza koło piątej rano. Dziękuję!

   Usuń
  2. Ojej, naprawdę mogę? Bardzo chcę. Przejdzie poczta mailową?

   Usuń
  3. Jasne. Jak nie chcesz tu to może na priv na fb

   Usuń
 2. Poranek -2 stopniowy robi niesamowite wrazenie, magia, czarymary nad jeziorem..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie to określiłaś, czarymary. Tyle kontrastów, mgła, ciemne zakątki i słońce prosto w oczy. Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 3. Świetny post zdjęciowy! Mgliste - nie wiem, które najlepsze, bo wszystkie piękne. I ta startująca krzyżówka. Dzień, jak malowany:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki! A ja mam niedosyt, krakwy pływały za szybko, w cieniu i mimo tych odbić światła, nie dało się wyostrzyć, cyraneczki nie chciały podpłynąć. Założyłam 300 bo 400 znowu jakoś mi nie ostrzy, no i czapla, że się schowała i uciekła. No i żebym tam mogła być cały dzień, a to znowu kradzione minuty. Ale fajnie było.

   Usuń
 4. Zdjęcia jak zawsze prześłiczne, a opis mnie powalił, czytałam jak opowieść. Nie wiedziałam że robisz zdjęcia w rawach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzadko kiedy uda mi się zrobić jakościowo dobre zdjęcie, to pewnie dlatego nie widać:)) Najfajniejsze jest to co się tam dzieje, tylko nie mam tyle czasu, żeby tam dłużej być. Miło, że Ci się podoba i pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 5. te mgiełki są jak ... hmmm ... tarta malinowa podana do kawy! Zazdroszczę wszelkich kaczek, które nie nazywają się krzyżówka! ;)
  Oczywiście ten startujący samiec mimo tej gatunkowej przynależności, jest extra! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...ze śmietaną, mgły jak śmietana :)) No są te kaczki tam, ale wody ubyło pół metra, łabędzie straszą i po jednej parze to szaleństwa nie ma, zwłaszcza w porównaniu z zeszłym rokiem, ale i tak się cieszę i dziękuję.

   Usuń
 6. Zazdroszczę krakw i cyraneczek:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja Ci zazdroszczę droździka, był u mnie wczesną jesienią, a teraz go nie widzę.

   Usuń
 7. Zdjęcie 3, świetny kadr, jak obraz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję! To było pod świerkami, zacieniony kąt stawu, ani słońca, ani nieba.

   Usuń