wtorek, 8 marca 2016

Intruz

Dochodziło południe, od jakiegoś czasu czuły, że to bezpieczna pora by paść się na otwartej łące.  


Słońce z wolna przedzierało się przez chmury, robiło się coraz cieplej. Między suchymi, zeszłorocznymi trawami można już było znaleźć młode słodkie pędy.  Ona kontrolowała teren od zachodniej strony, jego zadaniem było strzec łąki od wschodu.  Spoglądał od czasu do czasu w stronę strumienia, bo to z tamtej strony lubił niespodziewanie wypaść lis. 


Nie bał się go, ale i nie lubił.  Jednak to nie przed nim miał ostrzec swoją partnerkę, ale przed człowiekiem. Żurawie, które są świetnymi strażnikami, niestety poleciały na północne łąki, bo tam w wysokich trawach można znaleźć więcej myszy, a tu trawka taka smaczna. Od czasu do czasu spoglądał na kozę, a ona ciągle tylko jadła i jadła i chyba wcale nie sprawdzała czy przy tarninach jest wszystko w porządku. No tak, ale ona musi jeść za dwoje, a może i troje bo już za trzy miesiące na świat przyjdą koźlęta. Coś chyba wychyliło się zza górki, popatrzył i nie zauważywszy żadnego ruchu wrócił do jedzenia. 


Gdzie była ta pyszna zielona kępka? Ach te nieszczęsne kleszcze wpijają się w najdelikatniejsze miejsca i tak trudno się ich pozbyć. 


Wracając do jedzenia spojrzał jeszcze raz na to coś ciemnego, co było jakby trochę bliżej niż przed chwilą. 


E tam, to nic, pusty strach, przez który znowu stracił z oczu słodką, młodziutką trawkę.  


Nagle coś usłyszał, a może kątem oka zobaczył. Podniósł głowę, przesunął lekko w dół potem w górę i…, o mój ty świecie, to człowiek. 
W mgnieniu oka oboje popędzili w stronę zbawczych tarnin, by tam skryć się w bezpiecznych, latami całymi wydeptanych korytarzach, w których tylko one się mieszczą no i jeszcze może małe dziki. Ona zniknęła pierwsza, a on postał jeszcze chwilę skupiając na sobie uwagę człowieka i jeśliby trzeba było popędziłby w druga stronę odsuwając niebezpieczeństwo od partnerki. 


Kiedy i koziołek przepadł w gęstwinie, człowiek także poszedł w stronę tarnin, ale bardziej w prawo gdzie był prześwit między jedną gęstwą a drugą, wdrapał się na porośnięte drzewami zbocze i wyszedł na łąkę. Tam niestety też był intruzem, bo nad łąką bezgłośnie krążyła trójka żurawi sprawdzając czy można bezpiecznie usiąść, 


a nieco niżej dzwoniły skowronki podenerwowane tym, że człowiek przeszkodził im w wyborze miejsca na gniazdo. Człowiek zrozumiał swój błąd, przeprosił za wścibstwo, obiecał, że kolejna wizyta będzie bardzo dyskretna, zebrał graty, które ze sobą niósł i poszedł do domu.

18 komentarzy:

 1. Uwielbiam Twoje pisanie, i oczywiscie fotografowanie..sympatyczne sceny, intruz zrobil dobra robote!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! jak idę na konkretne zdjęcia to jakby nic się nie dzieje, a jak spotykam zwierza przypadkiem to historia sama się snuje. Serdeczności!

   Usuń
  2. wiem, że tak jest...mnie też tak się zdarza i to jest fajne właśnie..

   Usuń
  3. I fajne, że tak samo czujemy.

   Usuń
 2. Jak ten człowiek pięknie opisał sytuację i jak sfotografował!
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mao brakowało, a wracał by do domu na pusto i zamiast być wdzięcznym, nadłożyć czasu i drogi, narozrabiał, a potem przepraszał. Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 3. Człowieku - piękna opowieść :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Na spacer zawsze muszę mieć czas bo bez tego bym zwariowała, ale z czasem na opisanie tego co się naprawę wydarzyło to już gorzej.

   Usuń
 4. Uwielbiam takie opowieści. To coś więcej znacznie niż puste stwierdzenia "tu był jeleń, tu sarna, a tam kruk". Ale do tego trzeba mieć odrobinę wyobraźni, a nie wszyscy ją mają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero wieczorem , kiedy jeszcze raz i jeszcze raz przeglądałam zdjęcia zrozumiałam co one tam robiły, a potem wystarczy opowiedzieć. Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 5. Czułam się jakbym to ja się im narzucała, taka świetnie napisane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest mi bardzo miło, ale wszyscy chyba czujemy tak samo kiedy komuś przeszkodzimy. Zachłanna na fotografowanie zapomniałam, że one mają swoje życie.

   Usuń
 6. najwyraźniej one nie znają się na człowiekach! Przy tym człowieku mogły spokojnie jeść i niczego się nie obawiać. Ale wtedy musaiłyby nauczyć się rozpoznawać złych i dobrych człowieków, więc lepiej od każdego uciekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to! Jak pamiętam pisałeś, że maja słaby wzrok, a jak człowiek w dodatku idzie pod wiatr to co robić? Wiać ile sił.

   Usuń
 7. Tak, ich oczy są astygmatyczne, nie postrzegają konturów i widzą plamy, natomiast są niezwykle czułe na ruch. Dlatego gdy sarna patrzy w twoją stronę, wystarczy się nie ruszać. Po chwili się uspokoi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stałam jak skała, ale może widział ruch ręki przy manewrach głowicą, w każdym razie uciekły i już.

   Usuń
 8. I znowu kawałek świetniej, przyrodniczej prozy, choć tym razem chyba dla trochę starszych. Pani Grażyno! Niech Pani coś napisze! Nalegam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję! Powoli dojrzewam, może przez takie małe opowiadania. Jeśli uzbiera mi się w głowie wystarczająca liczba obserwacji, które dadzą się połączyć w wiarygodną całością to kto wie.

   Usuń