sobota, 18 marca 2017

Spotkanie

Słońce ostatnio nas nie rozpieszcza, więc kiedy we czwartek koło południa zaczęło pięknie świecić postanowiłam sprawdzić czy wreszcie jeziora rozmarzły i czy na Dąbrówce uda mi się popatrzeć na gągołowe zaloty. Gągoły widywałam jeszcze w lutym na Pisie, ale przez ich temperament i płochliwość były to mocno przelotne spotkania. Jezioro rozmarzło tylko po brzegach, na środku wciąż jeszcze panoszył się lód. 


Gągołów nie było, ale przy wschodnim brzegu, zapewne po zalotach, które mnie ominęły, konsumowała małżeństwo para traczy. 
Po wszystkim ptaki popłynęły w kierunku lodowej tafli 


i wgramoliwszy się na nią wykonały zwyczajową pielęgnację. 

Kiedy tylko zauważyły mnie wśród drzew, odpłynęły na drugi koniec jeziora. 


Mając nadzieję, że w drodze powrotnej uda mi się je spotkać raz jeszcze i poszłam nad Pisę. Koryto rzeki wypełnione po brzegi, 


nadbrzeżne łąki w wielu miejscach zalane, nic wiec dziwnego, że w górze krążyło stado żurawi, a żerująca przy zakolu Pisy para krzyczała, że to miejsce jest już zajęte. 

Teren przypadł też do gustu czajce, która zza traw bacznie mnie obserwowała i odleciała, gdy tyko zrobiłam kilka kroków w jej kierunku. 


Nie poszłam dalej, ptakom wybierającym miejsca na gniazdo należy się spokój. Wracałam osłoniętym przez las brzegiem urwiska. Wiatr nie miał tu dostępu i może dlatego wydawało się, że jest cicho, spokojnie i bardzo ciepło. Przysiadłam na chwilę na ciepłym piasku, słońce oślepiało blaskiem, w dole srebrem skrzyła się rzeka, 


przed nosem przeleciał cytrynek. 


Ogarnęło mnie jakieś dziwne uczucie, jakby spełniło się coś, na co długo czekałam ale, na co? Dopiero po powrocie do domu, przeglądając zdjęcia uświadomiłam sobie, że właśnie w tamtej chwili nad Pisą przechadzała się Wiosna.

12 komentarzy:

 1. Bo wiosna już jest, o czym Ty wiesz najlepiej z nas wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Się naczekałam :))To takie wyjątkowe miejsce, jak wieje od południa to "urywa łeb", jak od północy, to najcichszy zakątek na ziemi. To urwisko jest magiczne :)

   Usuń
  2. Może pomyśl o jakiejś stałej budzie?

   Usuń
  3. To prywatny teren i wprawdzie mam zgodę, ale wiesz jak jest z krętą rzeka o szybkim nurcie, a spacer nawet bezfotoowocny jest nie do zastąpienia. Niech tylko ruszy wegetacja.

   Usuń
 2. Grażynko, de facto nie ma jeszcze wiosny, o czym chyba każdy wie, :) ale jedno jest pewne, Ty ją nosisz w sercu przez cały rok. To widać w każdym Twoim wpisie. Pozdrawiam serdecznie :) p.s. ten cytrynek ... rozwałka h aha ha a

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Krzysiu! Niby nie, ale tam wtedy, mówię Ci była:)) Cytrynki były nawet dwa, ale lata toto jak z pieprzem, i nie chce usiąść, bo tak naprawdę to jeszcze nie ma na czym.

   Usuń
 3. Mnie też cytrynek urzekł najbardziej. I skrząca się rzeka. No i cieszę się na przyjście Wiosny :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zdjęciu mało wyględny, ale naprawdę wyglądał cudnie i taki był wiosenny.

   Usuń
 4. Mnie urzekły tracze na tych niebieskościach. Faktycznie, przedwczoraj pogoda była wyśmienita. Ja strasznie cierpię z powodu braku słońca. Wpędza mnie to już w depresję. Mam nadzieję, że te bure dni wkrótce miną, ale i tak cieszę się z tego, że powietrze pachnie już inaczej. Pozdrowienia:)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładnie kontrastowały, ale takie kolory tylko ze słońcem i z górki. No i szkoda, że takie płochliwe. Jutro o zachodzie może być ładnie, no i na wtorek coś się szykuje.Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Skrzaca sie rzeka! swietne zdjecie.. i niebieska wody odbijajace takiez niebo! ja tam wierze, ze Wiosna juz jest! dzisiaj caly dzien padal deszcz, jutro bedzie zielono a przynajmniej bardziej zielono...wczoraj na Mazowszu, poza Warszawa iles tam kilometrow, ujrzalam na niebie ptaka wygladajacego jak bocian ale pewnie byl to zuraw...wygladamy jak co roku z utesknieniem wiosny!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje boćki jeszcze nie przyleciały i okoliczne gniazda też puste, tylko żurawie wyjątkowo obrodziły i tak się ucieszyłam z tego pół dnia słońca, było naprawdę wiosennie, a dzisiaj pada i pada. Mam nadzieję, że to taka końcówka zimy, od wtorku podobno ma być słonce i ciepło:)) Pozdrawiam!

   Usuń