poniedziałek, 19 września 2016

Sokoły

Są ptaki przytulaki, jak wszelkiej maści drobnica, co to są ciekawskie, zaczepne, w okno zajrzą, do domu wlecą, można powiedzieć, że troszkę się przyjaźnimy. Są te wodne i nadwodne może nie tak łagodnej natury jak maluchy, ale jak się człowiek postara to tez można mieć z nimi jakiś kontakt. I są drapieżcy, mający nieufność w genach, bezwzględnie utrzymujący dystans, ale to właśnie pośród drapieżców, a konkretnie sokołów spotkałam w tym roku spokojnego, ciekawskiego niemal przyjaznego kobczyka. 


Jednak pierwsze z sokołów, jeśli dobrze pamiętam były kobuzy. Zaczęło się od tego, że widywaliśmy je o zmierzchu jak w locie łowią łapą owady i także w locie wkładają je sobie do dzioba. 


Wieczorem nie było widać ich pasiastych brzuszków, a kształtem skrzydeł przypominały wielkie jaskółki i trochę trwało nim doszukałam się, że to kobuzy właśnie. Nigdy nie wiedziałam kiedy przylatują, nie widziałam toków, ani gdzie jest gniazdo. Dopiero pewnego lata odkryłam, że gniazdowały w lasku za łąką Marii, na starej sośnie nad Maruńskimi Łąkami i samczyk lubił sobie przed południem przysiąść na suszce z drugiej strony łąki. Jednak już następnego roku zniknęły i dopiero dwa lata temu, gdy znalazłam Żurawi Staw dowiedziałam się, że moje kobuzy tam właśnie się przeniosły. Tam też są stare wysokie sosny, a okolice jest bezludna i przez to bardziej spokojna, taka, jaką kobuzy lubią najbardziej. I wtedy i rok temu para dochowały się potomstwa. Niestety w tym roku chyba się to nie udało. Widziałam je osiemnastego czerwca, dzień po koszmarnej wichurze, która zniszczyła mnóstwo drzew w okolicy. Zawodziły latając nerwowo nad gniazdem, potem już ich nie spotkałam, ani nie słyszałam.
Drugie były pustułki. Do dziś nie wiem gdzie gniazdują, może na skraju starego lasu za Maruńskimi Łąkami, a może na miedzy. Jeden z ptaków pojawia się pod koniec lipca, po zakończeniu okresu lęgowego, siada na linii energetycznej by polować na urzędujące na pastwisku myszy, nornice, lub duże owady. Czasem wybiera pole pod lasem, albo łąki przy szosie, rok temu polowała przysiadając na wielkim słupie energetycznym. 


W tym roku odwiedziła mnie tylko raz. Może to z powodu udanego lęgu myszołowów, w końcu to dla pustułki poważna konkurencja.


W tym roku doszedł trzeci sokół, wspomniany na początku kobczyk. Sylwetkę i zachowanie ma podobne do kobuza, ale pazurki ma pomarańczowe, a kobuz czarne. Przyleciał pod koniec sierpnia i przez niemal dwa tygodnie widywałam go na linii nad pastwiskiem, pozwalał blisko podejść i przyglądał mi się przekrzywiając lekko głowę. 

Nie uciekał też, gdy ciekawska Gapa podchodziła pod linię i szczekając usiłowała zmusić go do zmiany miejsca. Spoglądał na nią z góry dziwiąc się czarnemu stworowi. 


Kobczyki można u nas spotkać wiosną, gdy lecą na lęgowiska na zachód i północ Europy i późnym latem, gdy wracają by zimę spędzić we wschodniej Afryce lub południowej Azji. Koników polnych było w tym roku wyjątkowo dużo, myszy i nornic także i wyjątkowo dużo jaszczurek. Kto wie czy przyszłej wiosny nie spodoba się kobczykowi jakieś opuszczone srocze gniazdo i nie złoży w nim jaj.

W okolicy bywa jeszcze czwarty sokół, który raz tylko, późną jesienią zaszczycił mnie wizytą. Przysiadł na stojącym obok tarasu pniaku, a potem odleciał dziwnym dość wolnym lotem metr nad ziemią. Szukając informacji, co to za dziwadło odprawia takie sztuczki dowiedziałam się, że to drzemlik próbował zapolować na moje trznadle. Gdyby tak jeszcze udało się zaobserwować sokoła wędrownego i raroga to byłby sokoli komplet i mogłabym powiedzieć, że na Warmię wracają stare dobre czasy. 

18 komentarzy:

 1. Podziałało mi na wyobraźnię łapanie w locie łapą i wkładanie do dzioba! To niesamowite!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw zobaczył to mąż i nie mogłam uwierzyć póki sama nie zaobserwowałam przez lornetę, było niesamowite.

   Usuń
 2. Czytając i oglądając chciałam napisać po raz kolejny: Pani Grażyno, w jak cudownym miejscu Pani mieszka. I właśnie w tej chwili zdałam sobie sprawę, że w sumie to ja mieszkam całkiem blisko...:). Jako, że przez bardzo wiele lat mieszkałam w okropnym, dużym mieście, to tak sobie myślę, że z nas Szczęściary:) Piękne zdjęcia, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Myślę, że sporo przegapiam zwłaszcza wiosną, a miejsce rzeczywiście jest idealne, duże łąki, lasy, miedze, mokradła i remizki, nic tylko chodzić i wypatrywać:)))

   Usuń
 3. A wiesz, że nigdy nie widziałem kobczyka? Chyba wybiorę się wiosną w Twoje okolice, żeby przynajmniej popatrzeć:). Piękne te foty na drucie, zwłaszcza z tym tłem (co to?). PS. Wędrownego w postaci kropki na niebie, chętnie użyczę:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i wiosną zalatują, ale chyba nigdy nie widziałam.To w tle to brzoza i stary Rubinar 500mm, niesamowicie ostrzy. Wędrownego bardzo bym chciała sama zobaczyć, i tak sobie myślę, że to może być bardzo ciekawa ptasia jesień.

   Usuń
  2. Rubinar! Obstawialiśmy jakieś stare szkło i udało się:) Podobne efekty widuję u Husky i dziwi mnie, że nikt nie spróbował wznowić produkcji tych cud:)

   Usuń
  3. Można kupić na ebayu, tylko cena ostatnio poszła w górę.

   Usuń
 4. taaa ... kobczyki ... czekamy na harpie z Marun :))) p.s. robiłem niedawno kobczyki ale chyba ich nie pokazałem. Po tych Twoich z bliska, już ich nie opublikuję :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Harpie, harpie? Jutro będą świeżutkie harpie :))) Miałam wyjątkowe szczęście, wcale się nie bał, podchodziłam niemal pod linię. One podobno tak mają. Opublikuj!

   Usuń
 5. Wspaniałe te sokoły, ja widuję tylko czasami pustułki tu u nas w mieście. Ciekawe zdjęcia, zauważyłam, że nietypowy bokeh mają, nowe szkło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Właśnie, w mieście to i wędrownego można spotkać, kolega mówi, że pustułki i krogulce widuje bez problemów przy wieży kościelnej. Obważankowy bokeh daje Rubinar, to stare ciężkie szkło, ale pięknie maluje i ostrzy.

   Usuń
  2. A gdzie, znaczy w którym mieście te sokoły widuje?

   Usuń
  3. To akurat na Warmii w Dobrym Mieście, ale Kruszewicz w opisach ptaków wymienia i Warszawę i Berlin i jeszcze kilka miast, one lubią szczeliny w murach, pewnie dlatego, że przypominają im szczeliny i półki skalne, a o jedzenie łatwiej niż w górach.

   Usuń
 6. Jaki cudny ten kobczyk! I miły :-)
  Ja planuję odbić sobie tegoroczny słaby sezon obserwacji (ech, to nędzne zdrowie) w przyszłym roku. Mam plan, żeby więcej nie chorować (odpukać!!!).
  A pustułki mam po sąsiedzku. Co roku gniazdują w wieżowcu obok. Tego lata widziałam nawet podlota, jak głośno nawoływał rodziców, siedząc na dachu pobliskiego garażu. Bardzo im kibicuję :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Jak na drapieżnika był bardzo towarzyski. Przyszła wiosna to swoją drogą, ale przecież jeszcze jesień, gęsi i inne nasze drobiazgi, będzie czym oko ucieszyć. Cieszę się, że z chorobami koniec, bo tęskno do Pani pięknego spojrzenia. No własnie pustułki i w ogóle sokoły lubią miasto, u mnie nie ma szans na zobaczenie gniazda, a i młode trudniej uchronić pewnie dlatego zawsze widziałam tylko jednego ptaka.

   Usuń
 7. Kobczyk rzeczywiscie jest faworytem...sliczny na dodatek i taki prawie udomowiony. masz juz całą kolekcję sokolą, życzę Ci spotkania się z tymi brakujacymi...poza tym jak zwykle ladnie o tym opowiedzialas!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że za rok też przyleci, a może i wiosną, da się go zobaczyć. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

   Usuń