czwartek, 7 lipca 2016

Samotnik

Kiedy dwa lata temu para bocianów przyleciała do gniazda na sąsiadowej stodole miałam nadzieje, że po latach przerwy zasiedlą je na stałe. Wówczas nie wyprowadziły młodych, ale były przez cały sezon lęgowy. Rok temu zajrzały tylko na dwa dni, w tym roku było podobnie, a w dodatku wizyta była mocno spóźniona. Były kłótnie, przepychanki, ale o zamieszkaniu gniazda choćby na próbę nie było mowy. Ostatnio na okolicznych łąkach spotykam samotnika. Rano pasie się przy szosie, koło południa przenosi się nad Marunkę, a wczesnym wieczorem lubi zajrzeć na moją łąkę. W sobotę postanowił zjeść kolacje na końskim pastwisku. 

Skusiły go dość już wyrośnięte koniki polne, a i jakaś większa sztuka trafiła się przytykając na moment gardło. Sprawdził jeszcze wschodni kraniec pastwiska i zniesmaczony pustkami w łąkowym menu odleciał.


Tak ładnie wyglądał w wieczornym słońcu wśród rumianków i dziurawców. Tęsknię za widokiem krzątającej się bocianiej pary, za ich lotami korytarzem nad stawem, za klekotaniem, kołowaniem nad domem. Może za rok? 

24 komentarze:

 1. Ciekawe, dlaczego On sam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Późną wiosna przyleciały trzy i być może dwójka została parą, a ten został sam. Radzi sobie, jest w bardzo dobrej kondycji.

   Usuń
 2. O tak, zdjecia w zachodzacym sloncu maja takie sliczne oswietlenie, bocian jest wielkim przystojniakiem, w kwiatach lakowym jeszcze bardziej atrakcyjnie sie prezentuje, moze kiedys sie doczekasz pary i bocianiatek! tez bym tak sobie marzyla...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez to, że są duże były bardzo znaczące wśród tej całej mojej ptasiej czeredy, a teraz przyleci jeden i to tylko czasem i tak mi się jakoś zatęskniło za starym przyrodniczym porządkiem.

   Usuń
 3. atrakcyjnie się prezentuje w łąkowym buszu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, z łąką było mu do twarzy, a może i do dzioba.

   Usuń
  2. Co dobry profil to dobry profil, ha!

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Dziękuję, także za info o obłokach. Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Pewnie jego partnerka (albo odwrotnie) miała pecha. W północnej Afryce i w Turcji niestety polują na te ptaki. Gdzieś czytałem, że kiedyś do Polski wrócił bociek ze ... strzałą w ciele. Na szczęście bociany nie są monogamistami, więc jest szansa, że w przyszłym roku będzie już normalnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki los, we Francji polują na kwiczoły, w Polsce na czaple, szpaki, kaczki, kiedyś znajoma spytała mnie czy jadłam już cyraneczkę i to nie by żarcik, cyraneczka była podana jako pieczyste. A boćki przyleciały trzy i jeden trzymał się na uboczu, a dwa przeganiały się nawzajem. Myślałam, że para zostanie, a tymczasem ten jeden przylatuje. Obyś miał rację.

   Usuń
  2. Nie słyszałem, żeby ktoś w Polsce polował na szpaki, bo i po co? Trzymam kciuki za singla!!

   Usuń
  3. No, nie konsumpcyjnie, ale właściciele wiśniowych sadów walą z wiatrówki do szpaków tak jak posiadacze stawów do czapli.

   Usuń
  4. No cóż. Ja się nie pytam czemu on sam:
   https://ekolandiaplus.blogspot.com/2013/11/zabic-drozda-oraz-bociana-czyli.html

   Usuń
  5. Żeby tak można im powiedzieć, żeby tamtędy nie latały tylko przez Gibraltar.

   Usuń
 6. do tego elektrownie wiatrowe, linie energetyczne, choroby, drapieżniki ... króko mówiąc śmierć na 1000 sposobów. Życie nie jest łatwe. Ale zdjęcia za to fajne. Boćki są wdzięcznymi obiektami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmęczona jestem okrutnie, a przez to mało widze i słyszę. Zdjęcia niemal tylko pod domem, a on tak ładny był. Dzieki!

   Usuń
 7. W tym roku w trzech miejscach były u mnie samotne bociany. Przylatywały na gniazdo, siedziały tam, odpoczywały ale samotne. W inny miejscu była para jednak pozostała bez potomstwa. Może w przyszłym roku będzie lepiej.
  A sesja bociania super. Fajne te białe nogi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli nie tylko do mnie singiel zagląda. O białych nogach bociana kiedyś Leśny pisał, to z powodu upałów. Dziekuję!

   Usuń
 8. Po raz kolejny powtórzę, gdyż pisałam o tym już wielokrotnie: Bociany białe, to jedne z najbardziej niedocenianych ptaków w naszym kraju. Piękne ujęcia:)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, udało mi się ostatnio zrobić mu jeszcze kilka pięknych fotek w locie. Dziękuję!

   Usuń
 9. Bardzo dostojny, ciekawe, czemu się nie gnieżdżą? Co je może rozpraszać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt! :)) Stodoła jest stara, i akurat krokiew pod gniazdem słaba, a ptaki to czują, a może dlatego, że żurawie zajęły ich tereny łowieckie, nie wiem, nie gniazdują i już

   Usuń