środa, 3 września 2014

Poranek z pierwiosnkami.

Dziś w planach było bagienko i kaczki, ale jakoś tak zeszło i zrobiła się 7.00 i ptaki wokół domu zaczęły śpiewać i śpiewać i pomyślałam kaczki nie zając a to, co tam w sosnach śmiga może wkrótce odleci i trzeba będzie czekać do wiosny. I miałam rację. Pierwiosnki wyprowadziły kolejny lęg. W mądrych książkach piszą, że przylatują już w marcu a ostatnie jaja składają pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jaja wysiadują przez dwa tygodnie i przez następne dwa karmią młode w gnieździe, więc w końcu lipca młode są już samodzielne. Mamy dziś 3 września i popatrzcie, kto tu siedzi.


Młodziutki pierwiosnek z, być może czwartego lęgu. Cała gromadka młodziaków i dorosłych buszowała dziś rano w klonach i sosnach nawołując i otwierając dzioby na karmienie.A przecież nie tak dawno … jeden młodziak wleciał mi do domu a gdy pomogłam mu się wydostać przysiadł na koszu i dobrą chwilę wdzięcznie pozował.
A potem była też sesja w koprze.
Nie tylko pierwiosnki były dziś aktywne. Sójki od rana szukały czegoś w trawie, i kręciły się przy przygotowanych na ogrodzenie drągach.Zwabiony harmidrem pierwiosnków po swoje przyleciały kowalik


i rudzik

w końcu zdemaskowawszy mnie, wszystko zepsuła sikora uboga. Pierwiosnki uciekły a ja, czując niedosyt zajrzałam jeszcze na pastwisko gdzie już na mnie czekały, nieustannie w drodze, nieustannie poszukujące i zawsze znajdujące pliszki.
Lato trwa i wciąż jest piękne.


4 komentarze:

 1. I koleśne świetne ptasie kadry :-) Masz zapewne dobre szkło :-)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Tokina 400 mm i Pentax 100-300.

   Usuń
  2. Czterysetka robi swoje ale bez dobrego fotografa nie będzie zdjęcia :-)

   Usuń